X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نغمه‌های ماندگار۲

مقام شناســـــی هنـــــر تلاوت قرآن کــــــریم
یکشنبه 19 بهمن 1393

داستان من، آرشیو رادیو قرآن، آرشیو رادیو مصر

توجه کردید ما هی به رادیو تلویزیون کشورمصر گیر می دیم که چرا آثار و تلاوت های بزرگان مصر را نابود کردن یا پخش نمی کنند.  اما ما خودمون همینجا این مسئله را داریم و اصلا توجهی به اون نمی کنیم. 

بین سالهای 1379 و 1380 تلاوتی از استاد مصطفی اسماعیل از رادیو قرآن خودمون پخش گردید، شامل سورهای نجم قمر رحمن حاقه نازعات و قصارالسور  (سوره های آخر قرآن مانند توحید فلق ناس و سوره حمد)  که این تلاوت به نظر نگارنده  بهترین اثر استاد مصطفی اسماعیل در تمام طول عمرش بود توی اون اجرا مستمعین اینقدرهیجان زده شده بودند و داد و فریاد و تشویق می کردند که آدم تا آخر تلاوت واقعا سر درد می گرفت.


 مدت تلاوت حدود شصت و یکی - دو دقیقه بود و هنوز یادم است آن را  درپخش روزانه نمی گذاشتند چون هم زمانش زیاد بود هم اینکه کیفیت ضبطش به قول خودشون پایین بود (اگرچه بگذریم الان تلاوت هایی از شیخ مصطفی پخش می کنن که اینقدر کیفیتش پایین است که آدم سر درد می گیره تا آخرش گوش بده)

 هنوز یادم هست، چهارشنبه ای بود نزدیک عصر و من به اتفاق دو تا داداشم  برنامه ای ویژه پخش تلاوت را گوش می دادیم . مجری برنامه هم استاد شهرام ضیاء آذری بود که ایشان تلاوت را معرفی کرد و گفت این تلاوت کیفیت ضبطش خوب نیست و ما دو سه دقیقه از اون را را حذف کرده ایم و ممکنه به علت کیفیت نامناسب دیگه پخش نشه که همینطور هم شد . من موندم  اون دو مرتبه ای که رادیو قرآن این تلاوت را پخش کرد چرا ضبطش نکردم.

  فکر کنم یادم باشه چون همیشه دوست داشتم تلاوت ها را از اولین فراز آنها ضبط کنم و دوست نداشتم تلاوت ناقص ضبط کنم. مرتبه اول که گوش دادم که تلاوت را  نمی شناختم بار دوم هم اولش را از دست دادم بعد از آن همیشه منتظر بودم که پخشش کنند و من هم کامل ضبطش کنم حتی سال 1384 یه عدد نوار 90 دقیقه ای درجه یک سونی پیدا کرده بودم و گذاشته بودمش فقط وفقط  واسه همین تلاوت که اگر دوباره شیطون گولشون زد و پخشش کردند ما فرصت رو از دست ندیم و یاعلی . ولی می بینید که دست ما کوتاه و خرما برنخیل. در سالهای بعد هر کجا دنبالش گشتم نبود که نبود.

 

همچنین درابتدای دهه 1380 تلاوتی از استاد شحات انور پخش شد از سوره مجادله به مدت حدود 30 دقیقه که استاد در آن  فقط اوج می خواند عجب تلاوتی بود.

تلاوت معروف سوره های نوح تکویر انفطار بلد استاد سعید مسلم که خودش حدیثی است مفصل. اینقدر ادیتش کردن که من فکر میکردم استاد یک بار دیگر هم این سوره ها خونده ولی این بار اون تکرار های معروفش را بیخیال شده.


استاد محمد احمد شبیب در سفرش به ایران درخواست کرده بود که از آرشیو رادیو قرآن بازدید کند . ضمن بازدید از آرشیو رادیو قرآن گفته بود:  <عندکم کنوز>

قاری نابینا شیخ محمود محمد رمضان تلاوت هایی دارد که در پایان آن از عبارت صدق الله علی العظیم استفاده نموده است. سایت های مصری معتقد هستند آنها را دررادیو قرآن ایران اجرا نموده است!!!!

حتی برخی مصریها شایعه کرده بودند برخی تلاوت های قراء بسیار قدیمی مصر مانند شیخ منصور بدار! در آرشیو رادیو قران ایران نگهداری می شود!!!!!! شاید پر بیراه هم نمی گفتند.

ولی حالا رادیو قرآن به جایی رسیده که از نیمه دوم دهه 1380 به این طرف تلاوت های سایت های عربی را دانلود می کنه و به عنوان اولین بار پخش می کند.

فاین تذهبون برو بچ رادیو قرآن ....


به قاریان و فنون تلاوت هم سر بزنید.

نظرات شما (2)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
جمعه 24 بهمن 1393 ساعت 13:32
+ مصطفی
اما در مورد تلاوت نجم قمر که اشاره کردین، احتمال داره واقعا تلاوت نادری باشه که تا الان تو اینترنت منتشر نشده، اما چند درصد هم احتمال داره از تلاوتهای مرکب باشه، یعنی نجم قمر از یه تلاوت و فلق ناس حمد و.. از یکی دیگه (مثل تلاوت عبدالباسط از همین سوره ها که دو تا تلاوت مختلف رو ترکیب کرده بودن و مدتش شده بود 70 دقیقه- http://mustafa-ismail.blogfa.com/post/121)
و با این توضیحاتی که دادین حدس میزنم شاید نجم قمر رحمان سلامة الراضی بوده باشه. چون این تلاوت یکی از بهترین تلاوتها و در واقع ابرشاهکارهای استاد هست، اما کیفیت ضبطش خیلی پایینه، داد و فریاد های مستمعین هم خیلی زیاده و بعضی جاها آدم سردرد میگیره!!
http://mustafa-ismail.blogfa.com/post/292
پاسخ:
سلام خیلی ممنون از نظرتون.
توضیحات نویسنده مطلب: تلاوت نجم قمر رحمن 1953 یادم هست ابتدای دهه 80 اولین بار از رادیو قرآن پخش گردید. عید نوروز 1383 که تلاوت های ناب اساتید را صبح ها پخش می کردند آن را که مدتش 58 دقیقه بود روی یک نوار 60 دقیقه ای ماکسل درجه یک ضبط نمودم و الان هم موجود است.
البته حدود سیزده سال از شنیدن تلاوتی که در مطلب ذکر شد می گذرد ولی میتونم بگم این تلاوت نجم قمر رحمن نبود.
جمعه 24 بهمن 1393 ساعت 13:25
+ مصطفی
این که عملکرد رادیوقران درخیلی از زمینه ها در حد فاجعه هست و خیلی چیزها رو در آرشیوش پنهان کرده که مسئله واضحی هست، نمونه اش هم ابتهال ها و تلاوتهایی که استادنقشبندی در ایران خونده، استاد نقشبندی یک ماه در ایران بود و طبیعتا هر روز اجرای برنامه داشت، منتها فقط 4-3 تا تلاوت و ابتهال های کوتاه ازش پخش می کنن و خدا میدونه بقیه رو برای چه وقتی گنار گذاشتن؟!
پاسخ:
وقت مبادا !!